Startech.com SDOCK2U33EB STARTECH .com USB 3.0 / eSATA Dual Hard Drive Docking Station with UASP for (2.5/3.5 inch) SATA SSD
|
84,40 EUR 84,99 EUR |
|||||||||||
|
( 100,44 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: 5 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 901829 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | SDOCK2U33EB | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030855891 | ||||||||||
| Weight: | 1.04 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com SDOCK2U33EB:
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 2000,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista Home Basic,Windows XP Home |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 132 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 490 g |
| Technical details | |
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Chipset | JMS562 |
| Package height | 210 mm |
| Package width | 120 mm |
| Material | Plastic |
| Standard interfaces | eSATA,USB 3.0 |
| Colour of product | Black |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| eSATA ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package weight | 1000 g |
| Hard drive | |
| Storage media type | HDD,SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Input current | 1.3 A |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Output current | 3 A |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 |
| Packaging content | |
| Cables included | eSATA,USB |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Activity,Power |
Questions & answers
What is the delivery time of Startech.com SDOCK2U33EB STARTECH .com USB 3.0 / eSATA Dual Hard Drive Docking Station with UASP for (2.5/3.5 inch) SATA SSD?
The article Startech.com SDOCK2U33EB STARTECH .com USB 3.0 / eSATA Dual Hard Drive Docking Station with UASP for (2.5/3.5 inch) SATA SSD is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com SDOCK2U33EB to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you Startech.com SDOCK2U33EB STARTECH .com USB 3.0 / eSATA Dual Hard Drive Docking Station with UASP for (2.5/3.5 inch) SATA SSD always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on Startech.com SDOCK2U33EB STARTECH .com USB 3.0 / eSATA Dual Hard Drive Docking Station with UASP for (2.5/3.5 inch) SATA SSD if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 6 pieces of Startech.com SDOCK2U33EB STARTECH .com USB 3.0 / eSATA Dual Hard Drive Docking Station with UASP for (2.5/3.5 inch) SATA SSD we can offer you a price of 83,13 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
