StarTech.com SuperSpeed USB 3.0 to SATA Hard Drive Docking Station for 2.5/3.5 HDD - storage control
|
54,79 EUR 55,16 EUR |
|||||||||||
|
( 65,20 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >5 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 507404 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | SATDOCKU3S | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030838160 | ||||||||||
| Weight: | 0.75 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com SATDOCKU3S:
| Software | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 2000,Windows 2000 Professional,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Window |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145 mm |
| Depth | 93 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 400 g |
| Technical details | |
| Package height | 170 mm |
| Package width | 90 mm |
| Standard interfaces | USB 3.0 |
| Material | Plastic |
| Maximum data transfer rate | 3 Gbit/s |
| Colour of product | Black |
| Chipset | ASMedia ASM1053 |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package weight | 728 g |
| Hard drive | |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Storage media type | HDD |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| AC input voltage | 110-240 V |
| Output current | 2.5 A |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 80 |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Activity,Power |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com SuperSpeed USB 3.0 to SATA Hard Drive Docking Station for 2.5/3.5 HDD - storage control?
The article StarTech.com SuperSpeed USB 3.0 to SATA Hard Drive Docking Station for 2.5/3.5 HDD - storage control is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com SATDOCKU3S to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com SuperSpeed USB 3.0 to SATA Hard Drive Docking Station for 2.5/3.5 HDD - storage control always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com SuperSpeed USB 3.0 to SATA Hard Drive Docking Station for 2.5/3.5 HDD - storage control if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 10 pieces of StarTech.com SuperSpeed USB 3.0 to SATA Hard Drive Docking Station for 2.5/3.5 HDD - storage control we can offer you a price of 53,97 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
