StarTech.com 12U 36in Knock-Down Server Rack Cabinet with Casters - rack - 12U
|
545,13 EUR 548,93 EUR |
|||||||||||
|
( 648,70 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >5 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 404344 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | RK1236BKF | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030845595 | ||||||||||
| Weight: | 50.32 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com RK1236BKF:
| Features | |
| Maximum weight (capacity) | 800 kg |
| Certification | RoHS |
| Frame type | Closed |
| Key lock | Yes |
| Colour of product | Black |
| Design | 4-post |
| Type | Freestanding |
| Castor wheels | Yes |
| Material | Aluminium,Steel |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 900 mm |
| Height | 663 mm |
| Mounting depth (max) | 730 mm |
| Package width | 320 mm |
| Weight | 29300 g |
| Package weight | 32300 g |
| Package depth | 980 mm |
| Package height | 760 mm |
| Width | 600 mm |
| Inner width | 465 mm |
| Technical details | |
| Rack capacity | 12U |
| Other features | |
| Compliance industry standards | DIN41491 Part I, EIA RS310-D, IEC297-2 |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com 12U 36in Knock-Down Server Rack Cabinet with Casters - rack - 12U?
The article StarTech.com 12U 36in Knock-Down Server Rack Cabinet with Casters - rack - 12U is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com RK1236BKF to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com 12U 36in Knock-Down Server Rack Cabinet with Casters - rack - 12U always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com 12U 36in Knock-Down Server Rack Cabinet with Casters - rack - 12U if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 4 pieces of StarTech.com 12U 36in Knock-Down Server Rack Cabinet with Casters - rack - 12U we can offer you a price of 536,95 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
