CEAG GHG2610005R0010 Safety switch , 10A 3-pole Emergency stop
Your rating:
Average rating
Rating for CEAG GHG2610005R0010 Safety switch , 10A 3-pole Emergency stop
( 4.5 / 5 ) 116 ratings
CEAG GHG2610005R0010
This image may differ from the desired article.
Delivery time on requestinfo_outline
1x CEAG GHG2610005R0010 Safety switch , 10A 3-pole Emergency stop
Lieske Part No.:930317
Mfg Part No: GHG2610005R0010
UPC/EAN: 4250217437434
Weight:0.0006 kg
Graduated prices net
From piecesPrice per pieces
Product information for CEAG GHG2610005R0010:
Ex safety switch emergency stop 10 A for zone 1/21, 3-pole, auxiliary contact: 1S, cable entries: 2 x M25 + 1 x M20, polyamide, cable entries/housing holes: 2 x cable entry M25 for Ø 8 mm - 17 mm, 1 x cable entry M20 for Ø 5.5 mm - 13 mm, housing material: impact-resistant polyamide, rated voltage: up to max. 500 V, frequency: 50 - 60 Hz, rated current: max. 10 A, marking according to 94/9/EC: Ex II 2 G Ex ed IIC T6 / Ex II D Ex tD A21 IP66 T80 °C, EC type examination certificate: PTB 00 ATEX 1074, permissible ambient temperature: -20 °C to 40 °C, Dimensions (L x W x H): 102 x 84 x 112 mm, Weight: 0.55 kg, Protection class: I, Protection type according to EN 60529: IP66, Connection terminals main contact: 2 x 1.5 - 2.5 qmm,
Questions & answers
What is the delivery time of CEAG GHG2610005R0010 Safety switch , 10A 3-pole Emergency stop?
The article CEAG GHG2610005R0010 Safety switch , 10A 3-pole Emergency stop is currently not in stock und muss auftragsbezogen bestellt werden.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you CEAG GHG2610005R0010 Safety switch , 10A 3-pole Emergency stop always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on CEAG GHG2610005R0010 Safety switch , 10A 3-pole Emergency stop if you choose payment in advance on ordering.
You can also send us a price proposal for your desired quantity of CEAG GHG2610005R0010 Safety switch , 10A 3-pole Emergency stop via the form price proposal. Enter your name, contact details, price and quantity you need. Our sales team will then send you a good quotation immediately.
Searching
Search is performed.
Please be patient ...
Fehlende Felder
Close
Product in the shopcart
The following item has been put into your shopping cart by our system:
Sum of all articles in cart
plus VAT
Enquiry: CEAG GHG2610005R0010 - Safety switch 10A 3 pole Emergency stop