TAROX MINI-PC G14 - U7,2x8GB,500GB SSD,W11P
|
-10% 838,88 EUR 928,48 EUR |
|
|
( 998,27 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 2 workdaysinfo_outline | |
| In Stock: 5 pieces | |
| Lieske Part No.: | 396360 |
|---|---|
| Mfg Part No: | 2405458 |
| UPC/EAN: | 4250154120086 |
| Weight: | 0.2 kg |
Product information for TAROX 2405458:
The TAROX MINI-PC G14 combines powerful performance with a compact design, making it suitable for professional environments and space-saving setups. Powered by the Intel® Core™ Ultra 7 Processor 155H and integrated Intel® Arc™ Graphics, this mini-PC is perfect for tasks ranging from office work to multimedia applications.
With VESA mounting support, the TAROX MINI-PC G14 can be easily attached behind monitors or on walls, providing a neat and organized workspace. It features the latest Thunderbolt 4 connectivity, WiFi 6E, and Bluetooth 5.3, ensuring fast data transfer and wireless communication.
---
### Technical Specifications:
Operating System:
- Windows 11 Pro
- Languages: German (DE), French (FR), English (EN)
---
Chassis:
- Model: TAROX MINI-PC G14
- Color: Black
- Dimensions (W x H x D): 11.7 cm x 3.7 cm x 11.2 cm
- VESA Mount: Yes
- Kensington Lock: Yes
---
Power Supply:
- Power: 120 Watts
- Type: External (Passive)
---
Motherboard:
- Model: TAROX MINI-PC G14
- LAN Chipset: Intel® 2.5 GbE
- Preboot eXecution Environment (PXE): Yes
- Wake On LAN (WOL): Yes
---
Memory:
- Installed: 16 GB
- Type: DDR5 SODIMM
- Maximum Capacity: 96 GB
- Number of Modules: 2
---
Processor:
- Model: Intel® Core™ Ultra 7 Processor 155H
- Base Clock: 2.5 GHz
- Turbo Frequency: 5.0 GHz
- Cores: 6 Performance Cores (P) / 8 Efficiency Cores (E)
- NPU: Intel® AI Boost (up to 1.4 GHz)
- Virtualization Technology: Yes
- Hyper-Threading: Yes
- Power Consumption: 28 Watts
- Socket: FCBGA2049
---
Graphics:
- GPU: Integrated Intel® Arc™ Graphics
- Base/Max Frequency: 1400 MHz
---
Storage:
- Capacity: 500 GB SSD
- Type: Solid State Disk (SSD)
- Interface: M.2 NVMe
---
Ports:
Front:
- 1x USB Type-C
- 2x USB 3.2 Gen2
Rear:
- 1x USB 2.0
- 1x USB 3.2 Gen2
- 2x Thunderbolt 4
- 2x HDMI
- 1x RJ-45
Internal:
- 1x USB 2.0
---
Wireless Connectivity:
- Intel® WiFi 6E
- Bluetooth 5.3
---
Certifications:
- CE Mark: Yes
- Manufactured in Germany according to ISO 9001: Yes
- WEEE Reg.-Nr.: DE 99267951
---
Operating Conditions:
- Temperature: 5°C - 40°C
- Humidity: 10% - 75% (non-condensing)
---
Input Devices:
- Keyboard: Optional
- Mouse: Optional
---
Service:
---
EAN Number:
---
### Features:
---
### Applications:
| Design | |
| Form factor | Right-hand |
| Colour of product | Black |
| Surface coloration | monotone |
| Illumination | No |
| Certification | CNC, ACMA, ANATEL, RSS-210, IC ID, SUBTEL, CMIIT, EIP, EPUP, NTRA, R&TTE, WEEE, MIC, VCCI, TELEC, TRC, KZ, KCC, MPT, MOT, SIRIM, ICTA, COFETEL, ANRT, TRA, PTA, MTC, ICT, GOST, FAC, CITC, RATEL, IDA, ICASA, BSMI, NCC, NTC SDoC, CERT, UkrSEPRO, TRA, UR |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 68.5 mm |
| Mouse weight | 136 g |
| Width | 111 mm |
| Height | 36.5 mm |
| Packaging data | |
| Batteries included | Yes |
| Power | |
| Battery life (max) | 7200 h |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery technology | Alkaline |
| Power source | Batteries |
| Input device | |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Movement detection technology | BlueTrack |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Recommended usage | PC/notebook |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Scroll | Yes |
| Device interface | Bluetooth |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Purpose | office |
| Other features | |
| Wireless connection | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80 % |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 8,Windows 8 En |
| Minimum hard disk space | 150 MB |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Works on any surface | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Customizable weight | No |
Questions & answers
What is the delivery time of TAROX MINI-PC G14 - U7,2x8GB,500GB SSD,W11P?
The article TAROX MINI-PC G14 - U7,2x8GB,500GB SSD,W11P is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 2 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of TAROX 2405458 to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you TAROX MINI-PC G14 - U7,2x8GB,500GB SSD,W11P always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on TAROX MINI-PC G14 - U7,2x8GB,500GB SSD,W11P if you choose payment in advance on ordering.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.

