Startech.com USB3SDOCKDD STARTECH .com Universal USB 3.0 Laptop Docking Station with Dual DVI Video - HDMI & VGA Adapters 2x
|
-11% 47,17 EUR 52,76 EUR |
|||||||||||
|
( 56,13 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time on requestinfo_outline | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 247777 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB3SDOCKDD | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030858267 | ||||||||||
| Weight: | 0.98 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB3SDOCKDD:
| Design | |
| LED indicators | Power |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basi |
| Certification | CE, FCC |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| RoHS compliance | Yes |
| Colour of product | Black,Silver |
| Material | Aluminium,Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 285 g |
| Package width | 164 mm |
| Width | 23 mm |
| Package depth | 227 mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 83 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 1000 g |
| Performance | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum analog resolution | 2048 x 1152 pixels |
| Full duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| UASP support | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| USB data transfer rates | 12,480,5000 Mbit/s |
| Charging function | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Cable |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| DVI-I ports quantity | 1 |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Power source type | AC |
| Output current | 4 A |
| Plug type | Type M |
| Input current | 0.8 A |
| Compatible power plug types | EU,UK,US |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Other features | |
| Chipset | DisplayLink - DL-3900, Genesys Logic - GL3520 |
| Networking | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Interface adapters included | DVI-I male - HDMI female,DVI-I male - VGA female |
| Cables included | USB |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of Startech.com USB3SDOCKDD STARTECH .com Universal USB 3.0 Laptop Docking Station with Dual DVI Video - HDMI & VGA Adapters 2x?
The article Startech.com USB3SDOCKDD STARTECH .com Universal USB 3.0 Laptop Docking Station with Dual DVI Video - HDMI & VGA Adapters 2x is currently not in stock und muss auftragsbezogen bestellt werden.
According to our experience the article is ready for dispatch within 10 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB3SDOCKDD to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you Startech.com USB3SDOCKDD STARTECH .com Universal USB 3.0 Laptop Docking Station with Dual DVI Video - HDMI & VGA Adapters 2x always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on Startech.com USB3SDOCKDD STARTECH .com Universal USB 3.0 Laptop Docking Station with Dual DVI Video - HDMI & VGA Adapters 2x if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 5 pieces of Startech.com USB3SDOCKDD STARTECH .com Universal USB 3.0 Laptop Docking Station with Dual DVI Video - HDMI & VGA Adapters 2x we can offer you a price of 46,46 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
