StarTech.com 4K Docking Station for Laptops - Dual-Video Capable - DP and HDMI - USB 3.0
|
117,40 EUR 118,22 EUR |
|||||||||||
|
( 139,71 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >5 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 462188 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB3DOCKHDPC | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030859233 | ||||||||||
| Weight: | 0.93 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB3DOCKHDPC:
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basi |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour of product | Black |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| LED indicators | Activity,Link |
| Material | Plastic,Steel |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 250 mm |
| Width | 76 mm |
| Package height | 69 mm |
| Height | 24 mm |
| Depth | 277 mm |
| Package weight | 1100 g |
| Weight | 277 g |
| Package width | 193 mm |
| Performance | |
| Brand compatibility | Universal |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Full duplex | Yes |
| Charging function | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| UASP support | Yes |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Cable |
| Power | |
| Power consumption (max) | 32.5 W |
| Input current | 1.5 A |
| Output current | 6.5 A |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Compatible power plug types | EU,UK,US |
| Output voltage | 5 V |
| Other features | |
| Chipset | DisplayLink - DL-5900, VLI - VL812 |
| Cable length | 0.6 m |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Packaging content | |
| Cables included | AC,USB |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Drivers included | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com 4K Docking Station for Laptops - Dual-Video Capable - DP and HDMI - USB 3.0?
The article StarTech.com 4K Docking Station for Laptops - Dual-Video Capable - DP and HDMI - USB 3.0 is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB3DOCKHDPC to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com 4K Docking Station for Laptops - Dual-Video Capable - DP and HDMI - USB 3.0 always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com 4K Docking Station for Laptops - Dual-Video Capable - DP and HDMI - USB 3.0 if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 5 pieces of StarTech.com 4K Docking Station for Laptops - Dual-Video Capable - DP and HDMI - USB 3.0 we can offer you a price of 115,64 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
