StarTech.com USB 3.0 to HDMI External Multi Monitor Video Graphics Adapter for Mac & PC
|
70,47 EUR 70,96 EUR |
|||||||||||
|
( 83,86 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >50 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 462346 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB32HDPRO | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030857505 | ||||||||||
| Weight: | 0.2 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB32HDPRO:
| Design | |
| Colour of product | Black |
| USB cable length | 0.9 m |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 210 mm |
| Width | 55 mm |
| Package width | 144 mm |
| Depth | 90 mm |
| Package height | 44 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 59 g |
| Package weight | 200 g |
| Performance | |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| HDMI output | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 960,1600 x 900,1024 x 768 (XGA),1152 x 864 (XGA+),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 800 (WXGA),1400 x 1050 (SXGA+),1440 x 900 (WXGA+),1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXG |
| Internal memory | 512 MB |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| Internal memory type | DDR2 |
| DisplayPorts output | No |
| USB pass-through | No |
| Supported video modes | 1080p,720p |
| Output colour depth | 16/32 bit |
| USB connector type | USB Type-A |
| Chipset | DisplayLInk - DL3500 |
| RoHS compliance | Yes |
| Audio output channels | 5.1 |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | -5 - 40 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 80 |
| System requirements | |
| Minimum processor speed | 2.4 GHz |
| Windows operating systems supported | Windows 2000,Windows 2000 Professional,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Window |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Minimum RAM | 4 GB |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com USB 3.0 to HDMI External Multi Monitor Video Graphics Adapter for Mac & PC?
The article StarTech.com USB 3.0 to HDMI External Multi Monitor Video Graphics Adapter for Mac & PC is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB32HDPRO to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com USB 3.0 to HDMI External Multi Monitor Video Graphics Adapter for Mac & PC always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com USB 3.0 to HDMI External Multi Monitor Video Graphics Adapter for Mac & PC if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 6 pieces of StarTech.com USB 3.0 to HDMI External Multi Monitor Video Graphics Adapter for Mac & PC we can offer you a price of 69,41 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
