StarTech.com Slim USB 3.0 to HDMI External Video Card Multi Monitor Adapter external video adapter -
|
32,93 EUR 33,16 EUR |
|||||||||||
|
( 39,19 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >100 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 269213 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB32HDES | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030854887 | ||||||||||
| Weight: | 0.13 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB32HDES:
Functioning as an external graphics card, this USB to HDMI adapter provides a convenient way to add multi-monitor capability to a USB 3.0-enabled desktop or laptop computer (optimal performance from USB 3.0, backward compatible with USB 2.0).
To save space while travelling, this ultra-portable USB to HDMI adapter features a lightweight, small footprint design that fits easily in a laptop carrying bag.
Leveraging the high-bandwidth (5 Gbps) SuperSpeed USB 3.0 interface, the adapter delivers smooth, high-definition content to your HDMI display/projector. The adapter can be used to mirror your primary desktop, showing the same image on each display, or to extend your desktop to double your workspace and increase your productivity.
The USB32HDES is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
Recommended System Requirements:
CPU: Quad Core 2.4GHz or Higher (i5 recommended)RAM: 4GB or higher
USB 3.0 Port (Backwards compatible with USB 2.0)
| Design | |
| Package type | Box |
| Housing material | Plastic |
| Colour of product | Black |
| Integrated USB cable | Yes |
| USB cable length | 0.06 m |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 190 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Height | 12 mm |
| Package width | 170 mm |
| Weight | 23.5 g |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 150 g |
| Width | 25 mm |
| Performance | |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Supported graphics resolutions | 800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1152 x 864 (XGA+),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 800,1280 x 960,1360 x 768 (WXGA),1400 x 1050 (SXGA+),1440 x 900,1600 x 1200 (UXGA),1600 x 900,1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 108 |
| Audio output channels | 2.0 |
| Number of displays supported | 1 |
| USB pass-through | No |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| RoHS compliance | Yes |
| DVI output | No |
| USB connector gender | Male |
| HDMI output | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported video modes | 480p,720p,1080p |
| Certification | CE, FCC, WHQL |
| DisplayPorts output | No |
| Chipset | T5-302/MCT |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 |
| System requirements | |
| Minimum processor family | Core i3 |
| Minimum processor speed | 2.8 GHz |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basi |
| Minimum RAM | 2 GB |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com Slim USB 3.0 to HDMI External Video Card Multi Monitor Adapter external video adapter -?
The article StarTech.com Slim USB 3.0 to HDMI External Video Card Multi Monitor Adapter external video adapter - is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB32HDES to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com Slim USB 3.0 to HDMI External Video Card Multi Monitor Adapter external video adapter - always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com Slim USB 3.0 to HDMI External Video Card Multi Monitor Adapter external video adapter - if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 6 pieces of StarTech.com Slim USB 3.0 to HDMI External Video Card Multi Monitor Adapter external video adapter - we can offer you a price of 32,44 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
