StarTech.com USB 3.0 to DVI / VGA External Video Card Multi Monitor Adapter - external video adapter
|
94,89 EUR 95,56 EUR |
|||||||||||
|
( 112,92 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: 1 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 841684 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB32DVIPRO | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030846110 | ||||||||||
| Weight: | 0.25 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB32DVIPRO:
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 300 g |
| Package depth | 207 mm |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 38 mm |
| Width | 43.5 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Performance | |
| HDMI output | No |
| USB pass-through | No |
| Internal memory | 512 MB |
| Certification | CE, FCC |
| DisplayPorts output | No |
| Chipset | DisplayLink - DL3100 |
| RoHS compliance | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| DVI connector type | DVI-I |
| Maximum resolution | 2048 x 1152 pixels |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Internal memory type | DDR2 |
| DVI output | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 800,1366 x 768,2048 x 1152,1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1400 x 1050 (SXGA+),1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),640 x 480 (VGA),800 x 600 (SVGA) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 |
| System requirements | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Minimum RAM | 2048 GB |
| Minimum processor family | Core i3 |
| Minimum processor speed | 2.8 GHz |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 2000,Windows 2000 Professional,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,W |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Drivers included | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com USB 3.0 to DVI / VGA External Video Card Multi Monitor Adapter - external video adapter?
The article StarTech.com USB 3.0 to DVI / VGA External Video Card Multi Monitor Adapter - external video adapter is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB32DVIPRO to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com USB 3.0 to DVI / VGA External Video Card Multi Monitor Adapter - external video adapter always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com USB 3.0 to DVI / VGA External Video Card Multi Monitor Adapter - external video adapter if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 6 pieces of StarTech.com USB 3.0 to DVI / VGA External Video Card Multi Monitor Adapter - external video adapter we can offer you a price of 93,47 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
