StarTech.com USB 3.0 to 4K DisplayPort External Multi Monitor Video Graphics Adapter
|
87,30 EUR 87,92 EUR |
|||||||||||
|
( 103,89 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >50 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 885731 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB32DP4K | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030858380 | ||||||||||
| Weight: | 0.21 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB32DP4K:
| Design | |
| USB cable length | 0.063 m |
| Housing material | Plastic |
| Package type | Box |
| Colour of product | Black |
| Integrated USB cable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package height | 37 mm |
| Width | 45 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 64 g |
| Package weight | 200 g |
| Package depth | 210 mm |
| Package width | 144 mm |
| Performance | |
| DisplayPorts output | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 800,1366 x 768,2048 x 1152,3840 x 2160,1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1400 x 1050 (SXGA+),1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),640 x 480 (VGA),800 x 600 (S |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Number of displays supported | 1 |
| USB pass-through | No |
| Supported video modes | 480p,720p,1080p,2160p |
| USB connector type | USB Type-A |
| RoHS compliance | Yes |
| DVI output | No |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| USB connector gender | Male |
| HDMI output | No |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Chipset | DisplayLink - DL5500 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 2000,Windows 2000 Professional,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,W |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Packaging content | |
| Software CD | Yes |
| Manual | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com USB 3.0 to 4K DisplayPort External Multi Monitor Video Graphics Adapter?
The article StarTech.com USB 3.0 to 4K DisplayPort External Multi Monitor Video Graphics Adapter is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB32DP4K to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com USB 3.0 to 4K DisplayPort External Multi Monitor Video Graphics Adapter always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com USB 3.0 to 4K DisplayPort External Multi Monitor Video Graphics Adapter if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 6 pieces of StarTech.com USB 3.0 to 4K DisplayPort External Multi Monitor Video Graphics Adapter we can offer you a price of 85,99 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
