StarTech.com 6in USB-C to USB-A Adapter Cable - M/F - USB 3.0 - USB Type-C to USB Type-A Adapter
|
10,02 EUR 10,09 EUR |
|||||||||||
|
( 11,92 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >500 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 803786 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB31CAADP | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030860789 | ||||||||||
| Weight: | 0.02 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB31CAADP:
This USB-C< to USB-A adapter makes it easy to connect USB 3.0 and 2.0 devices to new USB-C devices. Simply plug the adapter into the USB Type-C port to turn it into a USB Type-A port, and you're ready to connect your older devices. The adapter is compatible with USB 3.0 enabled computers, such as the Dell Latitude 11 5000 2-in-1, and more.
The USB31CAADP is backed by StarTech.com's 2-year warranty for guaranteed reliability.
Note: USB 3.0 is also known as USB 3.1 Gen 1 (5Gbps).
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 0.15 m |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Gender | Male/Female |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Weight | 16 g |
| Colour of product | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 20 g |
| Quantity per pack | 1 |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com 6in USB-C to USB-A Adapter Cable - M/F - USB 3.0 - USB Type-C to USB Type-A Adapter?
The article StarTech.com 6in USB-C to USB-A Adapter Cable - M/F - USB 3.0 - USB Type-C to USB Type-A Adapter is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB31CAADP to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com 6in USB-C to USB-A Adapter Cable - M/F - USB 3.0 - USB Type-C to USB Type-A Adapter always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com 6in USB-C to USB-A Adapter Cable - M/F - USB 3.0 - USB Type-C to USB Type-A Adapter if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 15 pieces of StarTech.com 6in USB-C to USB-A Adapter Cable - M/F - USB 3.0 - USB Type-C to USB Type-A Adapter we can offer you a price of 9,87 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
