StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapter NIC w/ USB Port - Black - USB - 1 Port(s)
|
39,74 EUR 40,01 EUR |
|||||||||||
|
( 47,29 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >5 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 182130 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB31000SPTB | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030851893 | ||||||||||
| Weight: | 0.14 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB31000SPTB:
An ideal replacement LAN adapter or laptop accessory, this compact USB 3.0 NIC leverages the 5 Gbps speed of USB 3.0 to provide full gigabit bandwidth and also offers backward compatibility with USB 2.0 systems (speed limited by USB bus).
The adaptersupports features such as IPv4/IPv6 packet Checksum Offload Engine (COE) and TCP large send offload to reduce the load on your CPU. Jumbo Frames, full-duplex operation with 802.3x flow control and VLAN tagging are also supported, making this an efficient and full-featured USB network adapter.
| Design | |
| LED indicators | Activity,Link |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 172 mm |
| Width | 35 mm |
| Package height | 30 mm |
| Height | 17 mm |
| Depth | 126 mm |
| Package width | 142 mm |
| Package weight | 127 g |
| Weight | 42 g |
| Performance | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basi |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003,Windows Server 2003 R2,Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012 |
| Plug and Play | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | USB |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Internal | No |
| USB ports quantity | 1 |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Chipset | ASIX - AX88179, VIA - VL811 |
| VLAN tagging | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3ab,IEEE 802.3az,IEEE 802.3i,IEEE 802.3u |
| Jumbo frames | 4000 |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Jumbo frames support | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Bandwidth | |
| Full duplex | Yes |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapter NIC w/ USB Port - Black - USB - 1 Port(s)?
The article StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapter NIC w/ USB Port - Black - USB - 1 Port(s) is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB31000SPTB to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapter NIC w/ USB Port - Black - USB - 1 Port(s) always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapter NIC w/ USB Port - Black - USB - 1 Port(s) if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 6 pieces of StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapter NIC w/ USB Port - Black - USB - 1 Port(s) we can offer you a price of 39,14 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
