StarTech.com USB to DVI Adapter - External USB Video Graphics Card external video adapter - DisplayL
|
93,17 EUR 93,83 EUR |
|||||||||||
|
( 110,87 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time on requestinfo_outline | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 268768 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB2DVIPRO2 | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030848008 | ||||||||||
| Weight: | 0.24 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB2DVIPRO2:
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 270 mm |
| Depth | 55 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Height | 20 mm |
| Package width | 145 mm |
| Weight | 72 g |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 254 g |
| Performance | |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1366 x 768,1440 x 900,1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1200 (WUXGA) |
| LED indicators | Power |
| Number of displays supported | 1 |
| USB pass-through | No |
| Internal memory | 16 MB |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| USB connector type | USB Type-A |
| RoHS compliance | Yes |
| DVI output | Yes |
| USB connector gender | Male |
| Chipset | DisplayLink - DL-195 |
| DVI connector type | DVI-I |
| HDMI output | No |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| USB version | 2.0 |
| DisplayPorts output | No |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 |
| System requirements | |
| Minimum processor speed | 1.2 GHz |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 2000,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Window |
| Minimum RAM | 0.5 GB |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Minimum hard disk space | 30 MB |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Interface adapters included | DVI-I male - VGA female |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com USB to DVI Adapter - External USB Video Graphics Card external video adapter - DisplayL?
The article StarTech.com USB to DVI Adapter - External USB Video Graphics Card external video adapter - DisplayL is currently not in stock und muss auftragsbezogen bestellt werden.
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB2DVIPRO2 to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com USB to DVI Adapter - External USB Video Graphics Card external video adapter - DisplayL always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com USB to DVI Adapter - External USB Video Graphics Card external video adapter - DisplayL if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 6 pieces of StarTech.com USB to DVI Adapter - External USB Video Graphics Card external video adapter - DisplayL we can offer you a price of 91,77 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
