StarTech.com 1 Port USB Over Cat5 / Cat6 Ethernet Extender - Up to 131ft (40m)
|
126,79 EUR 127,67 EUR |
|||||||||||
|
( 150,88 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >10 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 963507 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | USB110EXT2 | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030847896 | ||||||||||
| Weight: | 0.2 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com USB110EXT2:
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 85 mm |
| Weight | 50 g |
| Width | 40 mm |
| Height | 25 mm |
| Technical details | |
| Data transfer rate | 12 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 40 m |
| Cable types supported | Cat5,Cat6 |
| Type | transmitter&receiver |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Packaging data | |
| Package height | 60 mm |
| Package width | 126 mm |
| Package weight | 185 g |
| Package depth | 126 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com 1 Port USB Over Cat5 / Cat6 Ethernet Extender - Up to 131ft (40m)?
The article StarTech.com 1 Port USB Over Cat5 / Cat6 Ethernet Extender - Up to 131ft (40m) is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com USB110EXT2 to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com 1 Port USB Over Cat5 / Cat6 Ethernet Extender - Up to 131ft (40m) always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com 1 Port USB Over Cat5 / Cat6 Ethernet Extender - Up to 131ft (40m) if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 6 pieces of StarTech.com 1 Port USB Over Cat5 / Cat6 Ethernet Extender - Up to 131ft (40m) we can offer you a price of 124,89 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
