StarTech.com 4 Port PCI Express Gigabit Ethernet Network Card - Intel I350 NIC
|
219,09 EUR 220,60 EUR |
|||||||||||
|
( 260,72 EUR incl. VAT ) ≈ £189.07 | ≈ $255.02 plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >100 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 436391 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | ST4000SPEXI | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030861045 | ||||||||||
| Weight: | 0.17 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com ST4000SPEXI:
| Design | |
| Colour of product | Black,Metallic |
| LED indicators | Activity,Link |
| Weight & dimensions | |
| Package height | 30 mm |
| Package width | 142 mm |
| Width | 18 mm |
| Height | 120 mm |
| Depth | 132 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package weight | 168 g |
| Weight | 95 g |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 2000,Windows 2000 Professional,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,W |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012 |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Interface | Ethernet |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | PCI-E |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Internal | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 4.4 W |
| Networking | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.1Q,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Chipset | Intel I350-AM4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| VLAN tagging | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Low-profile bracket | Yes |
| Bandwidth | |
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Full duplex | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com 4 Port PCI Express Gigabit Ethernet Network Card - Intel I350 NIC?
The article StarTech.com 4 Port PCI Express Gigabit Ethernet Network Card - Intel I350 NIC is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com ST4000SPEXI to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com 4 Port PCI Express Gigabit Ethernet Network Card - Intel I350 NIC always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com 4 Port PCI Express Gigabit Ethernet Network Card - Intel I350 NIC if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduated prizes with every purchase. If you buy a minimum of 5 pieces of StarTech.com 4 Port PCI Express Gigabit Ethernet Network Card - Intel I350 NIC we can offer you a price of 215,80 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
