Startech.com ST3300GU3B STARTECH .com 3 Port Portable USB 3.0 Hub with Gigabit Ethernet Adapter NIC Aluminum with Cable
|
49,69 EUR 50,04 EUR |
|||||||||||
|
( 59,13 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >5 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 716157 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | ST3300GU3B | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030858304 | ||||||||||
| Weight: | 0.35 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com ST3300GU3B:
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | Activity,Link |
| Weight & dimensions | |
| Package height | 52 mm |
| Package width | 150 mm |
| Depth | 87 mm |
| Width | 43 mm |
| Weight | 62 g |
| Height | 14 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package weight | 366 g |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003,Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012 |
| USB data transfer rates | 12,480,5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basi |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Cable length | 0.148 m |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Auto-negotiation | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Internal | No |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 3 |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Plug type | Type H (IL) |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Output current | 2 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 0.3 A |
| Networking | |
| Flow control support | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Jumbo frames | 4000 |
| Chipset | Genesys Logic - GL3522, ASIX - AX88179 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u |
| Jumbo frames support | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Packaging content | |
| Included power plug types | AU,EU,NA,UK |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Bandwidth | |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Full duplex | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of Startech.com ST3300GU3B STARTECH .com 3 Port Portable USB 3.0 Hub with Gigabit Ethernet Adapter NIC Aluminum with Cable?
The article Startech.com ST3300GU3B STARTECH .com 3 Port Portable USB 3.0 Hub with Gigabit Ethernet Adapter NIC Aluminum with Cable is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com ST3300GU3B to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you Startech.com ST3300GU3B STARTECH .com 3 Port Portable USB 3.0 Hub with Gigabit Ethernet Adapter NIC Aluminum with Cable always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on Startech.com ST3300GU3B STARTECH .com 3 Port Portable USB 3.0 Hub with Gigabit Ethernet Adapter NIC Aluminum with Cable if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 10 pieces of Startech.com ST3300GU3B STARTECH .com 3 Port Portable USB 3.0 Hub with Gigabit Ethernet Adapter NIC Aluminum with Cable we can offer you a price of 48,94 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
