StarTech.com Gigabit Ethernet Fiber Media Converter - Compact - 850nm MM LC - 550m
|
90,42 EUR 91,05 EUR |
|||||||||||
|
( 107,60 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >50 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 280454 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | MCM1110MMLC | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030861465 | ||||||||||
| Weight: | 0.52 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com MCM1110MMLC:
| Design | |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Activity,Link,Power |
| Internal | No |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 26 mm |
| Weight | 200 g |
| Package depth | 285 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package weight | 520 g |
| Package height | 70 mm |
| Performance | |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Fiber optic connector | LC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Plug type | Type N (BR) |
| Input current | 1 A |
| External power adapter | Yes |
| Output current | 2 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output voltage | 5 V |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Networking | |
| Converter output interface | 1000Base-LX,1000Base-SX |
| Duplex system | Full |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u,IEEE 802.3z |
| Converter input interface | 1000Base-T,100Base-TX,10Base-T |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com Gigabit Ethernet Fiber Media Converter - Compact - 850nm MM LC - 550m?
The article StarTech.com Gigabit Ethernet Fiber Media Converter - Compact - 850nm MM LC - 550m is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com MCM1110MMLC to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com Gigabit Ethernet Fiber Media Converter - Compact - 850nm MM LC - 550m always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com Gigabit Ethernet Fiber Media Converter - Compact - 850nm MM LC - 550m if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 5 pieces of StarTech.com Gigabit Ethernet Fiber Media Converter - Compact - 850nm MM LC - 550m we can offer you a price of 89,06 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
