StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mode Fiber Media Converter SC 550m - 1000 Mbps - media converter
|
217,36 EUR 218,88 EUR |
|||||||||||
|
( 258,66 EUR incl. VAT ) ≈ £187.58 | ≈ $253.01 plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time on requestinfo_outline | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 704418 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | ET91000SC2 | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030846233 | ||||||||||
| Weight: | 0.78 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com ET91000SC2:
| Design | |
| Internal | No |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 203 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 135 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 700 g |
| Performance | |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Mean time between failures (MTBF) | 65000 h |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| External power adapter | Yes |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| Output current | 1 A |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 95 x 160 x 20 mm |
| Full duplex | Yes |
| Networking | |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Converter output interface | 1000Base-LX,1000Base-SX |
| Ethernet interface type | Gigabit |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Duplex system | Full,Half |
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mode Fiber Media Converter SC 550m - 1000 Mbps - media converter?
The article StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mode Fiber Media Converter SC 550m - 1000 Mbps - media converter is currently not in stock and must be ordered on a per-order basis.
According to our experience the article is ready for dispatch within 10 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com ET91000SC2 to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mode Fiber Media Converter SC 550m - 1000 Mbps - media converter always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mode Fiber Media Converter SC 550m - 1000 Mbps - media converter if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduated prizes with every purchase. If you buy a minimum of 5 pieces of StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mode Fiber Media Converter SC 550m - 1000 Mbps - media converter we can offer you a price of 214,10 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
