StarTech.com Fiber Media Converter Gigabit 1000 Mbps MM Fibre LC 550m - media converter
|
220,05 EUR 221,58 EUR |
|||||||||||
|
( 261,86 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: >10 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 796994 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | ET91000LC2 | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030846226 | ||||||||||
| Weight: | 0.77 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com ET91000LC2:
| Design | |
| Internal | No |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 203 mm |
| Weight | 620 g |
| Package width | 135 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 700 g |
| Performance | |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Mean time between failures (MTBF) | 65000 h |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Ports & interfaces | |
| Fiber optic connector | LC |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Power | |
| Output current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| External power adapter | Yes |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 95 x 160 x 20 mm |
| Full duplex | Yes |
| Networking | |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Converter output interface | 1000Base-LX,1000Base-SX |
| Ethernet interface type | Gigabit |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Duplex system | Full,Half |
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com Fiber Media Converter Gigabit 1000 Mbps MM Fibre LC 550m - media converter?
The article StarTech.com Fiber Media Converter Gigabit 1000 Mbps MM Fibre LC 550m - media converter is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com ET91000LC2 to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com Fiber Media Converter Gigabit 1000 Mbps MM Fibre LC 550m - media converter always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com Fiber Media Converter Gigabit 1000 Mbps MM Fibre LC 550m - media converter if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 5 pieces of StarTech.com Fiber Media Converter Gigabit 1000 Mbps MM Fibre LC 550m - media converter we can offer you a price of 216,75 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
