StarTech.com 1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km - media converter
|
419,60 EUR 422,52 EUR |
|||||||||||
|
( 499,32 EUR incl. VAT ) plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time from supplier's stock (ca.) 1 workdaysinfo_outline | |||||||||||
| In Stock: 4 pieces | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 897129 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | ET1000S40LC2 | ||||||||||
| UPC/EAN: | 0065030846066 | ||||||||||
| Weight: | 0.8 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Startech.com ET1000S40LC2:
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Internal | No |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 203 mm |
| Package width | 135 mm |
| Package height | 90 mm |
| Weight | 620 g |
| Package weight | 700 g |
| Performance | |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Mean time between failures (MTBF) | 65000 h |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Ports & interfaces | |
| Fiber optic connector | LC |
| DC-in jack | Yes |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Output current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| External power adapter | Yes |
| Other features | |
| Full duplex | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 95 x 160 x 20 mm |
| Networking | |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Converter output interface | 1000Base-LX,1000Base-SX |
| Duplex system | Full,Half |
| Ethernet interface type | Gigabit |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Questions & answers
What is the delivery time of StarTech.com 1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km - media converter?
The article StarTech.com 1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km - media converter is currently in stock
According to our experience the article is ready for dispatch within 1 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Startech.com ET1000S40LC2 to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you StarTech.com 1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km - media converter always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on StarTech.com 1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km - media converter if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduation prizes with every purchase. If you buy a minimum of 4 pieces of StarTech.com 1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km - media converter we can offer you a price of 413,31 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
