Schmersal NDRZ50GR/RT EMERGENCY STOP button red 101177170
Your rating:
Average rating
Rating for Schmersal NDRZ50GR/RT EMERGENCY STOP button red 101177170
( 4.5 / 5 ) 13 ratings
Schmersal 101177170
This image may differ from the desired article.
Delivery time on requestinfo_outline
1x Schmersal NDRZ50GR/RT EMERGENCY STOP button red 101177170
Lieske Part No.:1331383
Mfg Part No: 101177170
Weight:0.12 kg
Graduated prices net
From piecesPrice per pieces
Product information for Schmersal 101177170:
Product Description in English:
Technical Data:
Product Type Designation:
  • NDRZ50GR/RT
Article Number:
EAN:
eCl@ss and ETIM Numbers:
  • eCl@ss Version 12.0: 27-37-12-12
  • ETIM Version 7.0: EC001038
Approvals and Standards:
  • Certificates: cULus, Hygiene approved
  • Standards: EN IEC 60947-5-1, EN IEC 60947-1
Material and Weight:
  • Actuator Material: ABS
  • Front Ring Material: ABS, chrome-plated
  • Sealing Bellow Material: Silicone
  • Actuator Color: Red
  • Front Ring Color: Silver
  • Sealing Bellow Color: Black
  • Gross Weight: 50 g
General Features:
  • Emergency Stop Button: Yes
  • Safety Functions: Yes
  • Integrated Spring Mechanism: Yes
  • Latching: Yes
  • Full Insulation: Yes
  • Maximum Contact Elements: 2
Mechanical Data:
  • Unlocking: Pull-to-Release
  • Mechanical Lifespan, minimum: 100,000 actuations
  • Actuation Force: approx. 2 N
  • Mounting: EFM mounting flange
  • Screw Tightening Torque: 0.6 Nm
Mechanical Dimensions:
  • Height: 45 mm
  • Actuator Diameter: 50 mm
  • Mounting Hole Diameter: 22.3 mm
  • Front Panel Thickness:
  • - Minimum: 1.5 mm
    - Maximum: 6 mm
  • Grid Dimension: 50 x 50 mm
Environmental Conditions:
  • Protection Class: IP67, IP69K
  • Operating Temperature: -25 ... +80 °C
  • Shock Resistance: 30 g / 18 ms
  • Vibration Resistance: 20 g / 10 ... 150 Hz