Schmersal ELDEKWS24 light element LED white spring clip 101167385
Your rating:
Average rating
Rating for Schmersal ELDEKWS24 light element LED white spring clip 101167385
( 4.4 / 5 ) 7 ratings
Schmersal 101167385
This image may differ from the desired article.
Delivery time on requestinfo_outline
1x Schmersal ELDEKWS24 light element LED white spring clip 101167385
Lieske Part No.:1331468
Mfg Part No: 101167385
Weight:0.12 kg
Graduated prices net
From piecesPrice per pieces
Product information for Schmersal 101167385:
Technical Data:
Product Designation:
  • ELDEKWS24
Article Number:
EAN:
eCl@ss Numbers:
  • Version 12.0: 27-37-12-09
  • Version 11.0: 27-37-12-09
ETIM Numbers:
  • Version 7.0: EC000204
  • Version 6.0: EC000204
Approvals - Regulations:
  • Certificates: cULus
  • Standards: EN IEC 60947-5-1, EN IEC 60947-1
General Data:
  • Design: LED Module
  • Construction: Integrated LED
  • Mounting Conditions (Mechanical): Arbitrary
  • Housing Material: Plastic, glass-fiber-reinforced thermoplastic, self-extinguishing
  • Gross Weight: 20 g
Features:
  • Integrated Indicator: Yes
Mechanical Data:
  • Mounting Instructions: Plug-on
  • Mounting Flange Position: 3
Mechanical Data - Connection Technology:
  • Connection Type: Spring Clamp Terminal
  • Connection Standard: EN 50005, EN 50013
  • Connection Cross-Section, Min./Max.: 2 x 0.08 mm² / 2 x 1.5 mm²
Mechanical Data - Dimensions:
  • Length: 46 mm
  • Width: 10 mm
  • Depth: 51 mm
Environmental Conditions:
  • Protection Class of Terminals/Connections: IP20
  • Ambient Temperature: -25 ... +80 °C
Environmental Conditions - Insulation Ratings:
  • Rated Insulation Voltage Ui: 440 V
Electrical Data:
  • Rated Operating Voltage: 24 VAC / 24 VDC
  • Contact Designation: X1 - X2
Status Indicator:
  • LED Color: White
  • Note (LED Status Indicator): Supply Voltage UB: 24 VAC/DC