Schmersal ELDE.NGN24 lighting element LED green screw 101165997
Your rating:
Average rating
Rating for Schmersal ELDE.NGN24 lighting element LED green screw 101165997
( 4.5 / 5 ) 8 ratings
Delivery time on requestinfo_outline
1x Schmersal ELDE.NGN24 lighting element LED green screw 101165997
Lieske Part No.:1331472
Mfg Part No: 101165997
Weight:0.12 kg
Graduated prices net
From piecesPrice per pieces
Product information for Schmersal 101165997:
The LED module ELDE.NGN24 is a compact and reliable indicator element designed for industrial applications. Featuring an integrated green LED and a durable housing made of glass fiber-reinforced, self-extinguishing thermoplastic, it meets the highest safety standards. The module is pluggable and suitable for any installation conditions. It supports operating voltages of 24 VAC/DC and provides a clear status indication. The IP20 protection rating makes it ideal for use in protected environments.
Technical Data:
Product Designation:
  • ELDE.NGN24
Article Number:
EAN:
Certifications and Standards:
  • cULus
  • EN IEC 60947-5-1, EN IEC 60947-1
Design:
  • LED module
Shape:
  • With integrated LED
Materials:
  • Housing: Plastic, glass fiber-reinforced thermoplastic, self-extinguishing
Gross Weight:
  • 20 g
Features:
  • Integrated Indicator: Yes
Mechanical Data:
  • Mounting: Pluggable
  • Mounting Flange Position: 3
Connection Technology:
  • Connection Type: Screw terminals
  • Connection Standards: EN 50005, EN 50013
  • Connection Cross-section:
  • - Rigid: 0.5 mm² to 2.5 mm²
    - Flexible: 0.5 mm² to 1.5 mm²
    Dimensions:
  • Length: 46 mm
  • Width: 10 mm
  • Depth: 60 mm
Environmental Conditions:
  • Terminal Protection Class: IP20
  • Ambient Temperature: -25 °C to +80 °C
Insulation Ratings:
  • Rated Insulation Voltage Ui: 440 V
Electrical Data:
  • Operating Voltage: 24 VAC/DC
  • Contact Designation: X1 - X2
Status Indicator:
  • LED Color: Green
  • Note: Supply Voltage UB: 24 VAC/DC