CEAG GHG4118200R0017 411 82: 1 x rudder
Your rating:
Average rating
Rating for CEAG GHG4118200R0017 411 82: 1 x rudder
( 4.5 / 5 ) 31 ratings
CEAG GHG4118200R0017
This image may differ from the desired article.
Delivery time on requestinfo_outline
1x CEAG GHG4118200R0017 411 82: 1 x rudder
Lieske Part No.:929174
Mfg Part No: GHG4118200R0017
UPC/EAN: 4250217409592
Weight:0.12 kg
Graduated prices net
From piecesPrice per pieces
Product information for CEAG GHG4118200R0017:
Ex-e control device GHG 411 82 - polyamide for zone 1/21, cable entries: 1 x M25, polyamide, SGTE, SCT, Pos. 2: SCT mini control switch 6A, 1S +1Ö, Pos. 1: SGTE emergency stop push button, 1S +1Ö, contact material: silver contacts, cable entries/housing holes: 1 x M25 Ex-e cable entries for cables from Ø 8 - 17 mm, housing material: polyamide, rated voltage: 690 V AC, rated current: 16 A, rated making/breaking capacity AC15 according to EN 60947-5-1: Ue 250 V / Ie 6 A (Ex 41) / Ue 500 V / Ie 4 A (Ex 41) / Ue 230 V / Ie 6 A (Ex 23) / Ue 500 V / Ie 4 A (Ex 23), marking according to 94/9/EC: Ex II 2 G Ex ed ib m IIC T6 / Ex II 2 D Ex tD A21 IP66 T80°C, EC type examination certificate: PTB 00 ATEX 3117, permissible ambient temperature: -20 °C to 40 °C, dimensions (L x W x H): 125 x 85 x 77.5 mm, weight: 0.57 kg, protection class: I, protection type according to EN 60529: IP66