RCS Audio-Systems WPP-050 U2 Wireless POWER-PHONE, 50 W, with integrated 2-channel UHF receiver
Your rating:
Average rating
Rating for RCS Audio-Systems WPP-050 U2 Wireless POWER-PHONE, 50 W, with integrated 2-channel UHF receiver
( 4.5 / 5 ) 145 ratings
RCS Audio-Systems WPP-050 U2RCS Audio-Systems WPP-050 U2
This image may differ from the desired article.
Delivery time from supplier's stock (ca.) 3 workdaysinfo_outline
1x RCS Audio-Systems WPP-050 U2 Wireless POWER-PHONE, 50 W, with integrated 2-channel UHF receiver
Lieske Part No.:103358
Mfg Part No: WPP-050 U2
Weight:0.2 kg
Graduated prices net
From piecesPrice per pieces
Product information for RCS Audio-Systems WPP-050 U2:
The BA-029 is a maintenance-free, sealed lead-acid battery based on AGM (Absorbent Glass Mat) technology, offering a 12 V nominal voltage and 2.9 Ah capacity. It is specifically designed as a replacement battery for the Wireless POWER-PHONE WPP-050, but can also be used in other compatible 12 V systems with flat connector terminals.
Features:
  • Maintenance-free and sealed
  • AGM technology for safe, spill-proof operation
  • Low self-discharge and long life
  • Compact and rugged design
  • Compatible with Wireless POWER-PHONE WPP-050
Technical Specifications:
Model:
  • BA-029
Nominal Voltage:
  • 12 V
Capacity:
  • 2.9 Ah
Technology:
  • AGM (sealed lead-acid)
Terminals:
  • Flat blade connectors (4.8 mm)
Dimensions (W x H x D):
  • 79 x 107 x 56 mm
Weight:
  • 1.24 kg
Scope of Delivery:
  • 1x BA-029 AGM battery
  • Quick-start and storage guide
Type: WPP-050U2
Questions & answers
What is the delivery time of RCS Audio-Systems WPP-050 U2 Wireless POWER-PHONE, 50 W, with integrated 2-channel UHF receiver?
The article RCS Audio-Systems WPP-050 U2 Wireless POWER-PHONE, 50 W, with integrated 2-channel UHF receiver is currently in stock
How can I buy the item at a lower price?
We offer you RCS Audio-Systems WPP-050 U2 Wireless POWER-PHONE, 50 W, with integrated 2-channel UHF receiver always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on RCS Audio-Systems WPP-050 U2 Wireless POWER-PHONE, 50 W, with integrated 2-channel UHF receiver if you choose payment in advance on ordering.
You can also send us a price proposal for your desired quantity of RCS Audio-Systems WPP-050 U2 Wireless POWER-PHONE, 50 W, with integrated 2-channel UHF receiver via the form price proposal. Enter your name, contact details, price and quantity you need. Our sales team will then send you a good quotation immediately.
Searching
Search is performed.
Please be patient ...
Fehlende Felder
Close
Product in the shopcart
The following item has been put into your shopping cart by our system:
1x RCS Audio-Systems WPP-050U2 -