Jung 203201SIPSR power supply with IP interface
Your rating:
Average rating
Rating for Jung 203201SIPSR power supply with IP interface
( 4.7 / 5 ) 3 ratings
JUNG 203201SIPSR
This image may differ from the desired article.
Delivery time on requestinfo_outline
1x Jung 203201SIPSR power supply with IP interface
Lieske Part No.:1780878
Mfg Part No: 203201SIPSR
UPC/EAN: 4011377182066
Weight:0.12 kg
Graduated prices net
From piecesPrice per pieces
Product information for JUNG 203201SIPSR:
REG housing 6 HP
Planning and commissioning with ETS5 or newer
ETS product family System devices
Product type Power supply
Intended use
Supply of KNX devices with bus voltage
Connection of KNX devices to a PC or other data processing devices via IP
Operation as a data interface
Installation on a top-hat rail in accordance with DIN EN 60715 in sub-distribution board
Product features
Output with integrated choke to supply KNX bus lines
Resetting KNX bus lines via reset button or communication object
Short-circuit proof
Overvoltage proof
Idle-proof
KNX Data Secure compatible from ETS 5.7.3
KNX IP Secure compatible from ETS 5.7.3
LED display for KNX communication, Ethernet communication and programming mode
Configuration via ETS
SNTP server
Max. 8 connections to IP end devices, e.g. for simultaneous visualization and configuration
Galvanic isolation between KNX and IP network
Application program A (delivery status):
Presence monitoring: Through hotel card switch or presence detector
Welcome/goodbye scenes
Encrypted access to KNX devices for configuration and maintenance outside the local network
Access enabled via communication objects
Feedback on access and programming processes via communication objects
Nominal voltage: AC 110 ... 240 V (± 10 %)
Mains frequency: 50/60 Hz
Power loss (max. load of all outputs): max. 1.4 W
Efficiency: approx. 88 %
Nominal voltage: DC 230 V (± 10 %)
Nominal power: 12 W
KNX
KNX medium: TP 256
Bus output voltage: DC 28 ... 31 V SELV
Output current: 320 mA
Short-circuit current: max. 1 A
Parallel operation with identical power supply: no
KNX connection: connection terminal
IP communication: Ethernet 10/100 BaseT (10/100 Mbit/s)
IP connection: RJ45 socket
Ambient temperature: ?5 ... +45 °C
Storage/transport temperature: ?25 ... +75 °C
Relative humidity: max. 93 % (no condensation)
Installation width: 108 mm (6 HP)