Eff Eff Fritz Fuss 118W---18B35A71
118Wd Fafix Hz 18B E 10-24 V Gs/Ws (11-13V 100% Ed) Univ
|
88,21 EUR |
|||||||||||
|
( 104,97 EUR incl. VAT ) ≈ £76.21 | ≈ $102.32 plus delivery charges |
|||||||||||
| Delivery time on requestinfo_outline | |||||||||||
| Lieske Part No.: | 686866 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mfg Part No: | 118W---18B35A71 | ||||||||||
| UPC/EAN: | 4042203636835 | ||||||||||
| Weight: | 0.12 kg | ||||||||||
|
Graduated prices net
|
|||||||||||
Product information for Eff Eff Fritz Fuss 118W---18B35A71:
Type: 118W---18B35A71
| Design | |
| Cooling type | Active |
| LED indicators | Activity,LAN,Power |
| Fan diameter | 40 mm |
| Colour of product | Black |
| Number of fans | 3 |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 430 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 7480 g |
| Performance | |
| Number of users | 8162 user(s) |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | NAS |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multilingual support | Yes |
| Backup features | Cloud,iSCSI LUN |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 8,Windows 8 En |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012 |
| Backup function | Yes |
| Noise level | 28 dB |
| Other operating systems supported | Android,iOS |
| Security algorithms | 256-bit AES,HTTPS,SSH,SSL/TLS |
| Memory | |
| Internal RAM | 2 GB |
| Internal RAM type | DDR3 |
| Flash memory | 128 MB |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port | Yes |
| eSATA ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (sleep) | 1.4 W |
| Power consumption (typical) | 38 W |
| Processor | |
| Processor family | Marvell |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | Armada XP |
| Networking | |
| iSCSI support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| DHCP client | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP, IPv4, IPv6, UPnP Discovery, Bonjour Discovery, Link Aggregation, SNMP v2/v3, SSH, NTP |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| DHCP server | No |
| Jumbo frames support | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 4 |
| Storage drive capacity | 2000 GB |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| Installed storage drive type | HDD |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Storage drives installed | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Maximum supported storage capacity | 16 TB |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,JBOD |
| Supported file systems | ext3,ext4,FAT32,HFS+,NTFS |
| Total installed storage capacity | 8000 GB |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
Questions & answers
What is the delivery time of Eff Eff Fritz Fuss 118W---18B35A71 118Wd Fafix Hz 18B E 10-24 V Gs/Ws (11-13V 100% Ed) Univ?
The article Eff Eff Fritz Fuss 118W---18B35A71 118Wd Fafix Hz 18B E 10-24 V Gs/Ws (11-13V 100% Ed) Univ is currently not in stock and must be ordered on a per-order basis.
According to our experience the article is ready for dispatch within 8 working days. The delivery time usually refers to 1 piece. When ordering larger quantities, we can maybe shorten the delivery time. Just send us an inquiry about the desired quantity of Eff Eff Fritz Fuss 118W---18B35A71 to our sales team for an exact delivery time.
How can I buy the item at a lower price?
We offer you Eff Eff Fritz Fuss 118W---18B35A71 118Wd Fafix Hz 18B E 10-24 V Gs/Ws (11-13V 100% Ed) Univ always at the best possible price. We can give you a discount of 2% on Eff Eff Fritz Fuss 118W---18B35A71 118Wd Fafix Hz 18B E 10-24 V Gs/Ws (11-13V 100% Ed) Univ if you choose payment in advance on ordering.
In addition, you can save money with our attractive graduated prizes with every purchase. If you buy a minimum of 6 pieces of Eff Eff Fritz Fuss 118W---18B35A71 118Wd Fafix Hz 18B E 10-24 V Gs/Ws (11-13V 100% Ed) Univ we can offer you a price of 85,56 EUR per piece. The more you buy, the cheaper the article will be.
We also offer individual prices for your needs. You can get an offer by using the form Wholesale Inquiry.
