Chauvin Arnoux P01120072 PAC 12 CVH Oscillo Clamp
Your rating:
Average rating
Rating for Chauvin Arnoux P01120072 PAC 12 CVH Oscillo Clamp
( 4.4 / 5 ) 64 ratings
This image may differ from the desired article.
Delivery time from supplier's stock (ca.) 5 workdaysinfo_outline
1x Chauvin Arnoux P01120072 PAC 12 CVH Oscillo Clamp
Datasheet:file_download Download
Lieske Part No.:767638
Mfg Part No: P01120072
UPC/EAN: 3760171412596
Weight:0.5 kg
Graduated prices net
From piecesPrice per pieces
Product information for Chauvin Arnoux P01120072:
Highlights:
• Ergonomic current clamp for measuring small and medium AC currents even in hard-to-reach areas
• Enclosure Ø: 20 mm
• Input: Measuring range 0.5 A…240 A
• Output signal: AC current
• Conversion ratio: 1000/1, Typical accuracy ≤ 1%
• Output: via cable and connector (Ø 4 mm, insulated)
Description:
The “MN” series includes versatile current clamps for measuring AC currents up to 240 A with a multimeter or power analyzer.
The compact and ergonomic clamp is particularly designed for measurements in hard-to-reach locations and allows the enclosure of cables up to 20 mm in diameter in installations up to CAT III 600 V or CAT IV 300 V.
Key technical data of the MN09 model:
  • Rated current: 200 A AC
  • Output signal: AC current
  • Conversion ratio: 1000/1