Brother HLL3240CDWRE1
This image may differ from the desired article.
Delivery time from supplier's stock (ca.) 6 workdaysinfo_outline
1x Brother HL-L3240CDW Color LED Printer
Lieske Part No.:2100132
Mfg Part No: HLL3240CDWRE1
UPC/EAN: 4977766823753
Weight:18 kg
Graduated prices net
From piecesPrice per pieces
Product information for Brother HLL3240CDWRE1:
Highlights
  • Network-ready colour LED printer
  • Print speed of up to 26 pages / minute
  • Print resolution up to 600 x 2,400 dpi
  • Duplex, WLAN, Gigabit LAN, Hi-Speed USB 2.0
  • Brother Mobile Connect, Mopria, Apple AirPrint
  • Consumables
  • Consumable type: Toner
  • Product type
  • Color laser printer
  • Specifications
  • Print function
  • Printer
  • Compatible operating systems: Windows, Linux, Mac OS
  • Print technology: LED
  • Duplex printing: automatic
  • Color printing
  • Color print speed ISO: 26 pages/min
  • Color print speed ISO duplex: 10 pages/ min
  • Monochrome print speed ISO: 26 pages/min
  • Monochrome print speed ISO duplex: 10 pages/min
  • Optimal print volume/month: 3000 pages
  • Print resolution height: 2400 dpi
  • Print resolution width: 600 dpi
  • Memory
  • RAM: 256 MB
  • Connections
  • USB standard: 2.0
  • Data interfaces: USB
  • Display
  • Display highlights: 1 line LC display
  • Display technology: LCD
  • Power supply
  • Mains
  • Input voltage: 240 V
  • Power consumption operation: 520 W
  • Power consumption standby: 0.5 W