EPA 5003KC042
EPA ABG NF-KC-42 - High line filter 42A 3 ph NF KC 42
Energy > Mains filter
Lieske Part No. 430421
Mfg Part No 5003KC042
EAN-Code
Manufacturer EPA
Further information for EPA ABG NF-KC-42 - High line filter 42A 3 ph NF KC 42
Three-phase high-performance EMC mains filter without neutral conductor, bookstyle. Rated current: 42 A. Voltage range: 400-520 V AC, 50/60 Hz. Very high differential (symmetric) and common mode (asymmetric) attenuation. Small footprint (bookstyle). For high EMC requirements. Touch-safe terminals. UL approved.
Technical Data:
Rated voltage: 520 VAC (±10%), 3-phase
Frequency range: 48 to 63 Hz
Rated current: 42 A @ 50°C
Leakage current: 1.3 mA
Stray current: 1.4 mA
Protection: IP20
Housing: Metal
Mounting: Mounting brackets with holes
Climate category: 25/085/21 (-25°C to +85°C)
Approvals: CE, UL
Standards: EN 60939, UL 1283, CSA 22.2 No. 8, RoHS
Dimensions: 310 × 50 × 85 mm (L×W×H)
This is an offer of:
Lieske Elektronik e.K.
Reutener Str. 10
79279 Vörstetten
https://industry-electronics.com
Tel. 07666/88499-0
Fax. 07666/88499-111
Diesen Artikel finden Sie unter:
industry-electronics.com/artikel/430421
qrcode für EPA ABG NF-KC-42 - High line filter 42A 3 ph NF KC 42