| Weight & dimensions |
| Weight | 90 g |
| Colour |
| Colour of product | Black |
| Technical details |
| Output interface | VGA |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Host interface | Composite, S-Video |
| Supported resolutions | 1600 x 1200, 1280 x 1024, 1024 x 768 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Packaging data |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package weight | 460 g |
| Package width | 115 mm |
| Power |
| External power adapter | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Operating current | 1 A |
| Other features |
| Dimensions (WxDxH) | 64 x 112 x 26 mm |
Convert and Scale a Composite or S-Video Signal to Work with a VGA Display. The VID2VGATV2 Composite and S-Video to VGA Video Scan Converter (with Scaler) provides a simple way to convert Composite or S-Video signals to VGA (or Component RCA) output, for use with computer monitors, projectors or HDTV sets. Equipped with an On-Screen Display (OSD) menu and dip switches for simple configuration and selection of your video output settings, this compact video scaler installs quickly and easily for a true plug-and-play experience. An integrated scaler circuit dynamically converts the S-Video or Composite video input signal, giving you multiple output resolutions to choose from, to ensure compatibility with your display or projector. Plus, the Component/S-Video-VGA Converter includes a VGA to Component (RCA) breakout cable, which enables you to connect to TV sets that are not equipped with a VGA port.