| Features |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Colour of product | White |
| Connector 2 form factor | Straight |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 | USB A |
| AWG wire size | 28 |
| Connector 1 | Micro-USB B |
| Cable length | 0.127 m |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Gender | Male/Female |
| Packaging data |
| Quantity per pack | 1 |
| Package weight | 22 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 9 mm |
Connect your USB On-The-Go capable tablet computer or Smartphone to USB 2.0 devices (thumb drives, USB mouse or keyboard, etc.). The UUSBOTGW White Micro USB On-The-Go (OTG) Adapter Cable lets you convert the Micro USB port on your smartphone or tablet into a USB host port that you can use to connect a USB peripheral device such as a thumb drive, mouse or keyboard. The adapter cable features one Micro USB (B-type) male connector and one full-size USB (A-type) port, and is compatible with OTG-capable devices. To ensure dependable, long-lasting connections, the 5-inch Micro USB OTG adapter is durably constructed and backed by lifetime warranty. Please Note: This adapter will only work with devices that support USB OTG. Please consult your documentation and/or your service provider to ensure that your device does support USB OTG functionality.