| Design |
| Cable length | 0.1015 m |
| Colour of product | Black |
| Material | Aluminium,PVC |
| Weight & dimensions |
| Weight | 18 g |
| Ports & interfaces |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 1 | USB Micro-B |
| Gender | Male/Female |
| Packaging data |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package width | 90 mm |
Connect your USB On-the-Go capable tablet computer or Smartphone to USB 2.0 devices (thumb drives, USB mouse or keyboard, etc.). The UUSBOTG Micro USB On-The-Go (OTG) Adapter Cable features a Micro USB male (B-type) connector and a USB female (A-type) connector, delivering a simple way to convert your Micro USB OTG capable tablet computer or Smartphone into a USB On-the-go host, and enables you to connect a USB peripheral device such as a thumb drive, or USB mouse or keyboard, etc.This USB to Micro USB Host OTG cable is designed and constructed for maximum durability, to ensure dependable, long-lasting connections.