| Features |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable length | 0.15 m |
| Colour of product | Black |
| Connector 2 | Micro-USB A |
| Connector 1 | Mini-USB B |
| Gender | Male/Female |
| Weight | 8 g |
| Packaging data |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package length | 233.00 mm |
| Package height | 10 mm |
Connect Micro USB devices using a Mini USB Cable. The UUSBMUSBMF6 Micro USB to Mini USB 2.0 Adapter Cable features a Micro USB male (B-type) connector and a Mini USB female connector, providing a cost-effective and convenient solution that lets you use a Mini USB cable to sync and charge Micro USB devices such as BlackBerry or Android-based cell phones.The cable offers a convenient alternative to non-cable style adapters, by providing a more flexible junction which relieves some of the stress at the Micro/Mini USB connection point and extends the connection away from the Micro USB device, preventing blockage near the device's Micro USB port.The UUSBMUSBMF6 Micro/Mini USB Adapter Cable is designed and constructed for maximum durability.