| Features |
| Connector 1 | USB A |
| Material | PVC |
| Gender | Male/Male |
| Weight | 20 g |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Cable length | 0.1524 m |
| Colour of product | Black |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Packaging data |
| Package height | 213 mm |
| Package width | 13 mm |
| Package depth | 125 mm |
Charge or sync micro USB mobile devices from a standard USB port on your desktop or mobile computer. The UUSBHAUB6IN 6-inch USB A to Micro-B cable provides a high quality connection between Micro USB-equipped USB 2.0 mobile devices (such as BlackBerry or Android-based smart phones, digital cameras, PDAs, Tablet PC devices and GPS systems) and a USB-capable computer, for everyday tasks such as data synchronization and file transfers.