| Features |
| Weight | 100 g |
| Colour of product | Black |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| Gender | Male/Male |
| Material | Aluminium,PVC |
| Cable length | 3 m |
| Packaging data |
| Package height | 10 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package length | 225.00 mm |
Charge or sync Micro USB mobile devices from a standard USB port on your desktop or mobile computer.The UUSBHAUB3M USB-A to Micro-B Cable (3m) provides a high quality connection between Micro USB-equipped USB 2.0 mobile devices (such as BlackBerry or Android-based smart phones, digital cameras, PDAs, Tablet PC devices and GPS systems) and a USB-capable computer, for everyday tasks such as data synchronization and file transfers.