| Features |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Colour of product | Black |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| Cable length | 1 m |
| Gender | Male/Male |
| Weight | 30 g |
| Packaging data |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package length | 225.00 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 34 g |
| Other features |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| USB connector type | USB Type-A |
Charge or sync micro USB mobile devices from a standard USB port on your desktop or mobile computer. The UUSBHAUB1M 1-meter USB-A to Micro USB cable features one USB 'A' male connector, and one 'Micro-B' male connector, providing a high quality connection between USB 2.0 mobile devices that use a Micro USB connector (such as BlackBerry or Android-based smart phones, digital cameras, PDAs, Tablet PC devices and GPS systems) and a USB-capable computer for everyday tasks such as data synchronization and file transfers.