| Features |
| Weight | 46 g |
| Colour of product | Black |
| USB version | 1.1 |
| RoHS compliance | Yes |
| Connector 1 | USB A |
| Cable length | 0.435 m |
| Gender | Male/Female |
| Packaging data |
| Package height | 218 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 21 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package length | 4.13 mm |
Convert a PS/2 keyboard and mouse to a single USB interface. This PS/2 USB Adapter converts a single USB port into two universal PS/2 ports, letting you connect any PS/2 peripheral (e.g. mouse, keyboard) to a computer through USB.
Supporting plug and play installation, the PS/2 USB adapter offers a cost-effective way to bridge legacy PS/2 peripherals with a more modern, USB-capable computer.