| Features |
| Gender | Female/Female |
| Material | PVC |
| Weight | 34 g |
| Colour of product | Black |
| USB version | 2.0 |
| RoHS compliance | Yes |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 1 | IDC |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 0.9 m |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Packaging data |
| Package weight | 40 g |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package width | 125 mm |
| Quantity per pack | 1 |
Connect a panel mount USB-A port to your motherboard header. The USBPNLAFHD3 3ft Panel Mount USB Cable enables you to add a well-secured, easy to access USB 2.0 port to your PC, offering a convenient solution for connecting bootable thumb drives or authentication fobs etc. to the motherboard USB connection.
The adapter features one female USB header connector and one female panel mount USB-A port and gives you an extension of 3ft, enabling you to place the cable as needed within the system case.
The USBPNLAFHD3 is backed by StarTech.com's lifetime warranty for guaranteed reliability.