| Design |
| Colour of product | Grey,Metallic |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
| Package height | 210 mm |
| Package width | 10 mm |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 50 g |
| Package depth | 125 mm |
| Performance |
| Data transfer rate (max) | 0.48 Gbit/s |
| Ports & interfaces |
| Output interface | USB 2.0 |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Connector(s) | PC Motherboard |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Host interface | IDC |
| Other features |
| Mac compatibility | No |
Add two external USB 2.0 ports to your small form factor PC. The USBPLATELP 2 Port Low Profile USB Bracket converts the USB pins on a USB 2.0 motherboard header to 2 standard USB A ports.
An ideal solution for small form factor computer cases, the slot plate can be mounted on the rear panel of your low profile or thin client computer case - adding two USB female ports for simple connection to USB peripheral devices.