| Design |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
| Package weight | 100 g |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package width | 18 mm |
| Performance |
| Package length | 4.88 mm |
| Ports & interfaces |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Output interface | USB 2.0 |
| Host interface | IDC |
| Internal | Yes |
This durable USB Plate converts the USB pins from an AT-style Pentium (or newer) motherboard to 2 standard USB A-Style sockets - a cost-saving solution that provides the missing link to PCs that have USB capability built-in, but no connectors on the PC to utilize it.