| Features |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | IDC |
| Gender | Female/Female |
| RoHS compliance | Yes |
| Packaging data |
| Package length | 4.96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package width | 19.70 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Other features |
| Quantity inner carton | 200 pc(s) |
This 2 Port USB A Female Slot Plate converts the USB pins from most AT style Pentium (and newer) motherboards to 2 standard USB A-Style ports. The plate can be mounted on the rear panel of a computer case, adding two USB A female ports for simple connection to USB peripheral devices.