| Features |
| Weight | 30 g |
| Colour of product | White |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 2.0 |
| RoHS compliance | Yes |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 2 m |
| Gender | Male/Male |
| Packaging data |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 36 g |
Charge or sync your Micro USB devices over longer distances, with this high-quality white USB 2.0 replacement cable. The USBPAUB2MW 2m White USB to Micro USB Cable features thin USB connector moldings and provides a simpler connection between your Micro USB 2.0 mobile devices (smartphones, digital cameras, Tablet PC devices, portable hard drives, etc.) and your PC or Mac< computer, for everyday tasks such as charging, data synchronization or file transfers.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality USB-A to Micro-B replacement cable is backed by StarTech.com''s Lifetime Warranty.