| Design |
| RoHS compliance | Yes |
| Colour of product | Grey |
| Cable length | 0.152 m |
| Ports & interfaces |
| Connector 1 | IDC (4-pin) |
| Gender | Female/Female |
| Connector 2 | USB A |
| I/O ports | USB |
| Packaging data |
| Package width | 15 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package length | 4.72 mm |
| Package height | 220 mm |
| Packaging content |
| Cables included | No |
This USB A Female to Motherboard Header Adapter features a 4-pin USB header connection, as well as a regular USB A (female) port, allowing you to connect internal USB devices directly to the motherboard header connection. The adapter cable offers a cost-effective solution for connecting multi-function front panels, or any device that relies on using an internal USB port.