| Features |
| Colour of product | White |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 2.0 |
| RoHS compliance | Yes |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 3 m |
| Gender | Male/Female |
| Retractable | No |
| Weight | 52 g |
| Packaging data |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 56 g |
Extend the length of your USB 2.0 cable by up to 3m. The USBEXTPAA3MW 3m White USB 2.0 Extension Cable features a USB ''A'' male connector and a USB ''A'' female connector, enabling you to extend the connection distance between your USB 2.0 devices by up to 1-meter - allowing for better placement of your peripheral devices, or adding flexibility to your existing USB ports.
The cable features thin USB connector moldings which allow you to simplify your connections, and plug into tight fitting locations.