| Features |
| Gender | Male/Female |
| Material | PVC |
| Weight | 70 g |
| Cable length | 1.83 m |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Colour of product | Black |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| Packaging data |
| Package length | 120.00 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Other features |
| USB connector type | USB Type-A |
The USBEXTAA6BK 6-foot USB Extension Cable (A-A) features 1 USB A male connector and 1 USB A female connector, extending the connection between USB 2.0 devices by up to 6 feet - an ideal solution for better placement of peripheral devices, or adding flexibility to existing USB ports. This high quality USB extension cable is fully rated for use with USB 1.1 and USB 2.0 devices.