| Features |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 11 g |
| Plug and Play | Yes |
| Colour of product | Black |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Reversible connectors | No |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 2.0 |
| Connector 1 form factor | Straight |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 0.15 m |
| AWG wire size | 28 |
| Gender | Male/Male |
| Packaging data |
| Package weight | 16 g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package height | 10 mm |
StarTech.com 15m Micro USB Charging Cable for Android smartphones and tablets - USB A to Micro B Slim cable / data cable / connection cable