| Design |
| Colour of product | Blue,Stainless steel |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package width | 125 mm |
| Weight | 85 g |
| Width | 500 mm |
| Package weight | 90 g |
| Performance |
| Package length | 225.00 mm |
| Maximum cable length | 0.5 m |
| Technical details |
| Material | PVC |
| Ports & interfaces |
| Output interface | USB 3.0 |
| Internal | Yes |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Host interface | IDC |
The USB3SPLATE 2-port USB 3.0 A slot plate converts the USB pins on the USB 3.0 motherboard header to 2 standard USB 3.0 A-type ports. The plate can be mounted on the rear panel of a computer case, adding two USB 3.0 A female ports for simple connection to USB peripheral devices.
The USB 3.0 standard supports transfer rates of up to 5Gbps, and provides connectivity and support for older USB 2.0 (480Mbps) and 1.1 (12Mbps) devices.