| Features |
| Gender | Male/Female |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 100 g |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Colour of product | Blue |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| Material | PVC |
| Packaging data |
| Package height | 10 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
Extend your SuperSpeed USB 3.0 cable by up to an additional meter. The USB3SEXT1M SuperSpeed USB 3.0 extension cable (1 m, A-A), offers a durable, high quality connection that harnesses the full capability of the USB 3.0 standard.Designed for next-generation SuperSpeed USB device connections, this USB 3.0 male to female cable extends a USB 3.0 cable connection by up to 1 meter and delivers the full USB 3.0 bandwidth of 5 Gbps, supporting maximum throughput between compatible devices when used with a USB 3.0 host and device.The USB 3.0 extension cord features high quality Shielded Twisted Pair (STP) construction, helping to prevent electromagnetic interference and ensuring reliable data communication.